Himmerlandsmesterskabet 2019

 

Nr

 Mesterklassen - Aars 2019

Ro

1

2

3

4

5

6

7

Pts.

Plc.

Rn

1

 Jacob Würtz                          Aalborg 2087 2
  ½
5
  ½
       4
  ½
9
  1 
      13
  0
      12        

2

 Jens J. Christiansen             Nr. Sundby 2000        1
  ½
6
  ½
5
  ½
       7
  ½
       4
  ½
14        

3

 IM Bent Sørensen                Nr. Sundby 2020 4
  0 
       9
  1
       6
  1 
      12
  0 
8
  0 
5        

4

 Ivar De Hoogt                       Aalborg 2060        3
  1
8
  0 
1
  ½
      10 2
  ½
      13        

5

 Søren Grønhøj                      Aars/Nibe 1954 6
  ½
       1
  ½
       2
  ½
11
  ½
7
  0 
       3        

6

 Benny Grønhøj                     Aars/Nibe 1964        5
  ½
       2
  ½
3
  0
14
  0 
11
  0 
       9        

7

 Peter Mikkelsen                   Skørping 2134 8
  0 
      10
  0
      14
  1 
2
  ½
       5
  1
11        

8

 Sune Kovshøj                        Aalborg 2080        7
  1
       4
  1
12
  ½
13
  0 
       3
  1
10        

9

 Arne Fjordside                     Aalborg 1884 10
  ½
3
  0
      11
  1
       1
  0
14
  0 
6        
10  Thomas Højbjerg Suarez     Viborg 1980        9
  ½
7
  1
      13
  0
4       12
  1 
       8        
11  Mogens Nielsen                     Aars/Nibe 1940 12
  0 
      14
  ½
9
  0
       5
  ½
       6
  1
       7        
12  Kasper Skaarup                    Aalborg 2034       11
  1
13
  ½
       8
  ½
3
  1
10
  0
1        
13  Claus Rossen                         Viborg 2121 14
  1 
      12
  ½
10
  1
       8
  1
1
  1
4        
14  Niels Chr. Davidsen              Skørping 1902       13
  0
11
  ½
7
  0
       6
  1
       9
  1
       2        

 

Nr

 Basisklasse 1 - Aars 2019

Ro

1

2

3

4

5

6

7

Pts.

Plc.

Rn

1

 Niels Pedersen                  Aars/Nibe 1853       8
  ½
      2
  0
3
  ½
       4
  ½
5
  1
      6 7      

2

 Henning Larsen               Aars/Nibe 1805       7
  ½
1
  1
      8
  ½
       3
  ½
4
  ½
      5 6      

3

 Johan Holmström            DSA Skak 1834       6
  1
7
  1
      1
  ½
2
  ½
      8
  1
      4 5      

4

 Hugo Falberg                   Aalborg 1850       5
  ½
6
  0
      7
  0
1
  ½
      2
  ½
3       8      

5

 Kjeld Johansen                Aars/Nibe 1681 4
  ½
8
  ½
      6
  0
7
  1 
      1
  0
2       3      

6

 Byrial Jensen                    Viborg 1682 3
  0
      4
  1
5
  1
8
  0
      7
  0
1       2      

7

 Jørgen V. Schacht            Skørping 1711 2
  ½
      3
  0
4
  1
      5
  0
6
  1
8       1      

8

 Søren Thomsen                Aars/Nibe 1818 1
  ½
      5
  ½
2
  ½
      6
  1
3
  0
      7 4      

 

Nr

 Basisklasse 2 - Aars 2019

Ro

1

2

3

4

5

6

7

Pts.

Plc.

Rn

1

 Anders Faurskov              Aalborg 1380       8
  ½
      2
  1
3
  0
       4
  0
5
  ½
      6 7      

2

 Jens Ole van de Weerd    Aalborg 1314       7
  0
1
  0
      8
  1
       3
  0
4
  1
      5 6      

3

 Patrick Lemonnier           Skørping 1468       6
  0
7
  0
      1
  1
2
  1
      8
  1
      4 5      

4

 Rune Nielsen                     Aars/Nibe 1539       5
  ½
6
  ½
      7
  1
1
  1
      2
  0
3       8      

5

 Jakob Søgaard                  Skørping 1552 4
  ½
8
  ½
      6
  1
7
  ½
      1
  ½
2       3      

6

 Per Jacobsen                     Aalborg 1391 3
  1
      4
  ½
5
  0
8
  ½
      7
  1
1       2      

7

 Lars Jensen                       Viborg 1592 2
  1
      3
  1
4
  0
      5
  ½
6
  0
8       1      

8

 Jørgen Madsen                 Aars/Nibe 1417 1
  ½
      5
  ½
2
  0
      6
  ½
3
  0
      7 4      

 

Nr

 Basisklasse 3 - Aars 2019

Ro

1

2

3

4

5

6

7

Pts.

Plc.

Rn

1

 Michael Bohnstedt              Nr. Sundsby 1202       8
  0
      2
  1
3
  1
       4
  1
5
  1
      6 7      

2

 Nataniel B. S. Hansen         Aars/Nibe 1247       7
  0
1
  0
      8
  0
       3
  ½
4
  1
      5 6      

3

 Kim Pors                              Aalborg 1199       6
  1
7
  ½
      1
  0
2
  ½
      8
  0
      4 5      

4

 Paulius Andriuskevicius     Skørping 1200       5
  1
6
  1
      7
  0
1
  0
      2
  0
3       8      

5

 Børge Bertelsen                   Aars/Nibe 1232 4
  0
8
  1
      6
  0
7
  0
      1
  1
2       3      

6

 Bent K. Nielsen                    Skørping 1195 3
  0
      4
  0
5
  1
8
  1
      7
  ½
1       2      

7

 Anders Rasmussen               Aalborg 1210 2
  1
      3
  ½
4
  1
      5
  1
6
  ½
8       1      

8

 Karsten Horslund                Viborg 1248 1
  1
      5
  0
2
  1
      6
  0
3
  1
      7 4      

 

Nr

 Basisklasse 4 - Aars 2019

Ro

1

2

3

4

5

6

7

Pts.

Plc.

Rn

1

 Stener Mousten                    Skørping 1086 2
  0 
      10
  1
4
  0 
       6
  1 
       3
  1
5
  1 
       

2

 Jan Nielsen                           Aars/Nibe 1167        1
  1
3
  1 
7
  0 
       4
  1
      11
  0
10        

3

 Willads Rønnow-Juul          Aars/Nibe 963 4
  1 
       2
  0
11
  0 
       9
  1
1
  0
       8        

4

 Pia Nielsen                            Nr. Sundby 1160        3
  0
6
  1 
       1
  1
2
  0
       7
  1 
11        

5

 Anne-Mette G. Nielsen        Aars/Nibe 837 6
  1 
7
  0 
       9
  0
      12
  ½
       8
  0
       1
  0
       

6

 Rune Hansen                        Aars/Nibe 836        5
  0
       4
  0
8
  1 
1
  0
      10
  0
12        

7

 Peter D. Kristensen              Nr. Sundby 958 8
  1 
       5
  1
       2
  1
11
  0 
4
  0
9        

8

 Finn Nielsen                         Aars/Nibe 771        7
  0
12
  0 
       6
  0
      10
  0
5
  1
3        
9  Precious Grønhøj                Aars/Nibe 1080 10
  1 
      11
  0
5
  1
3
  0
      12
  1
       7        
10  Patrick Grønhøj                  Aars/Nibe 1176        9
  0
1
  0
      12
  1
8
  1
6
  1
       2        
11  Gunner Poulsen                   Tranum 1076 12
  1 
9
  1
       3
  1
       7
  1
2
  1
       4        
12  Rasmus Y. L. Pedersen       Aars/Nibe 838       11
  0
       8
  1
10
  0
5
  ½
9
  0
       6        

 

Resultater fra Himmerlandsmesterskabet 2018